Geçiş Kontrol Sistemleri

TURNİKE GEÇİŞ SİSTEMLERİ 

Günümüz geçiş kontrol  sistemlerinin önemli ekipmanlarından biridir.  Herhangi bir binaya veya alana giriş-çıkışları düzenlemek ve sınırlandırmak için kullanılırlar.
kontrol cihazı ile birlikte kullanılırlar.

Bu cihazlar; proximity kart okuyucu, parmak izi okuyucu, yüz tanıma cihazı, el okuma cihazlarıdır

 

Kullanım amaçları ve yerlerine göre değişik turnike tipleri mevcuttur.

Bel tipi turnike :   Bu turnikeler plazalar, iş merkezleri, sanayi tesisleri, kamu kurumları gibi pek çok alanda giriş ve çıkışların düzenli olarak yapılmasında tercih edilmektedirler. Gövdeleri genellikle paslanmaz çelikten yapılmaktadır.

Boy tipi turnike : Daha çok stadlarda, hapishanelerde ve termal tesislerde kullanılmaktadır.  Bu turnikeler genel olarak yüksek güvenlik gereksiniminden dolayı tercih edilirler. Bir alana yetkisiz kişilerin geçişini kesin olarak sınırlandırabilirler. 

VIP turnikee : VIP turnike sistemleri diğer adı ile engelli geçiş kapıları, anlaşılabileceği gibi VIP geçişleri, engelli kişilerin geçişi ve taşınması gereken büyük malzemelerin geçişinde kullanılan turnike çeşitleridir. Belirtildiği gibi sadece özel amaçlar için kullanılırlar.  

Hızlı Geçiş Turnike : Bunlar daha çok metrolarda, hava limanlarında ve geçişin yoğun olduğu ve sistemin hızlı çalışmasının istendiği yerlerde kullanılır. Hızlı geçiş turnikelerinin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.